(Română) Instituții culturale


A város tisztségviselői és lakossága kiemelt figyelmet fordított az oktatásra és a kultúrára, a város egész Máramaros és a környező területek sugárzási fókusza volt. február 16-án 1700-ban a megyei gyülekezet úgy dönt, hogy az iskolát közpénzből tartják fenn. Az iskolában teológiát, filozófiát, matematikát, görög és latin nyelvet tanítanak. Mint minden seghetus tudja, a piarista iskolát 1730-ban, VI. Károly császár uralkodása alatt alapították.

Sighet gazdasági és társadalmi-kulturális élete a modern kor közép-európai sajátosságaiban alakult ki. Iskolák épülnek: ha a város első okleveles iskolájára emlékeznek 1540-ben (a református iskola), akkor a vallásreform után a katolikus oktatás fejlődött ki. 1802-ben megkezdődött az egyemeletes iskola építése, amely 1859 után felsőoktatási egység rangot kapott, 4 éves jogi karként, 1918-ig működött.

A térségben többségben lévő román lakosság kezdetben református vagy katolikus iskolákban nevelte fiataljait. Az 1848/1849-es forradalom utáni politikai nyitás, a megyében elfoglalt tisztségek, köztük a románok máramarosi legfelsőbb bizottsága, lehetővé tették Sighetben a „Máramaroszi Román Nép Kultúrájáért Egyesület” megalakulását. 1862-ben a románok számára alapították.100 éves működése alatt a román több mint százhúsz tanárt nevelt, akik felkészítik a lelkiismeretet a nemzeti hatalom gyakorlására.

A 19. század végén és a század elején A 20. században számos gazdasági és vallási egyesület jelent meg Sighetben. Nyomdák jelennek meg, újságok, folyóiratok jelennek meg, munkákat nyomtatnak a környék lakosságának fő nyelvein (románok, magyarok, zsidók, németek, ukránok). A Sighetet Lengyelországgal és Bukovinával összekötő vasút üzembe helyezése (1872) Sighet fontos kereskedelmi központtá tette. Fűrészmalmok, bútorgyárak és több bank segítségével működik. 1893-ban Sighetben bevezették az elektromos közvilágítást, amely Temesvár után a második város volt ezeken a részeken, ahol részesült a modern gazdaság fejlődéséből.

Konferenciákat és kiállításokat (1900 stb.) szerveznek Sighetben, kiemelve a térség fejlődését. A tudományok különleges horizontot vesznek fel. Két országos és európai hírű akadémikus dolgozott Sighetben. Ioan Mihalyi de Apşa (1844-1914), a XIV. és XV. századi Máramarosi oklevelek (Sighet 1900) szerzője, a Román Akadémia levelező tagja (1901) és Szilaghy István a Budapesti Akadémia tagja.

Máramarossziget:

„Laurenciu Ulici” községi könyvtár

Az egyik legrégebbi, folyamatosan működő kulturális intézmény Sighetu Marmațieiben a Dragoșiana Társaság (1867) keretében megkezdett tevékenységét folytató könyvtár, amely ma értékes, több mint 100 000 példányt meghaladó könyvtári dokumentumtárat őriz. Emellett a városban számos iskolai könyvtár és könyvesbolt is működik, amelyek fedezik a közösség könyvszükségleteit.

„Gheorghe Chivu” művészeti iskola

Az 1867-ben indult markáns hagyományokkal a segesszentgyörgyi Művészeti Iskola biztosította a város fiataljainak zenei és művészeti oktatását. Azok, akik felfedeztek bizonyos tehetségeket, továbbképzést folytattak a fejlettebb iskolákban, némelyikük magas teljesítményt is elért. Jelenleg a következő művészeti ágakban nyújt beavatást az iskola: klasszikus, könnyű- és populáris zene, hangszeres és ének, plasztikai művészetek és táncok, tanfolyamokat kínál: zongora, orgona, gitár, hegedű, szaxofon, harmonika, festészet, klasszikus és modern tánc , népdal .

George Enescu” Művészeti Szakközépiskola

1960-1961-ben nyitotta meg kapuit a jelenlegi segesvásárhelyi MŰVÉSZETI KÖZISKOLA. Az iskola jelenleg önálló intézményként működik, emellett zenei és képzőművészeti szak is működik.

Itt zenei-hangszeres képzésben választhatnak az általános és középiskolások, a középiskolások pedig képzőművészeti órákon vehetnek részt.

Az évek során az intézmény jó hírnevet szerzett az igényes oktatói gárdának, valamint a nagy horderejű tanórán kívüli tevékenységnek köszönhetően.

A kortárs Sighet művészeti-társadalmi tájának számos személyisége, de akár az országból és külföldről is itt kezdték meg művészi tanulmányaikat, függetlenül attól, hogy a pályán folytatták-e vagy sem. Sokan közülük értékes hangszeresek lettek, mások az ének- és hangszeres zene kiváló tanárai az egyetemi, sőt az egyetemi oktatásban is.

Sighetu Marmatiei Kulturális Központ

1952-től a különböző neveken ismert Sighetu Marmației Kulturális Központ néven működik az önkormányzat kulturális rendezvényeit szervező intézmény, amely egyúttal a több mint 40 éves hagyományokkal rendelkező, tekintélyes „Mara” folklóregyüttest is pártfogolja.

Máramarosi Múzeum

Máramarosi Múzeum Sighetul Marmban

Az atiei egy regionális múzeum, amelynek képviseleti területe Máramaros történelmi tartomány. A múzeum jelenlegi szerkezete a múzeumi komplexumok közé sorolja, amelyek országosan reprezentatívak az ország történelmi tartományaiban.

A kommunizmus és az ellenállás áldozatainak emlékműve

A Polgári Akadémia Alapítvány az Európa Tanács javaslata nyomán jött létre a magas nemzetközi fórum által elfogadott Sighet Memorial projekt megvalósítására és adminisztrálására alapítvány létrehozására.

1994. április 21-én Ana Blandiana és 175 másik alapító tag megalapította a Polgári Akadémia Alapítványt, amelynek általános célja az állampolgári nevelés az ország és Kelet-Európa közelmúltjának alapos megismerése révén, és ezzel a közelmúlt igazságainak helyreállítása. években meghamisították a kommunista diktatúrát. A fő projekt a kommunizmus és az ellenállás áldozatainak emlékműve.

Categories